Czego dotyczy prawo akcyzowe?

Zarówno w Polsce jak i za granicą istnieją różnego rodzaju podatki, typu VAT, CIT i inne. Istnieje też coś takiego jak podatek akcyzowy. Co to jest i czego dotyczy prawo akcyzowe? Tego będzie można się dowiedzieć z niniejszego artykułu.

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy to nic innego jak podatek pośredni, który jest nakładany na niektóre dobra konsumenckie. Akcyza przede wszystkim jest nakładana na produkty w celu ograniczenia ich spożycia. Akcyza jest narzucana także ze względu na wysoką akumulację zysku . Gdzie wpływają pieniądze z niej? Oczywiście zasilają budżet Państwa. Na pewno każdy zdaje sobie sprawę na co tak naprawdę jest nakładana akcyza. Do takich produktów zaliczyć można energię, paliwo, alkohol, papierosy lub inne używki. Głównym założeniem tego podatku jest tak jak wcześniej było wspomniane ograniczenie popytu na dane artykuły.

Co wymaga zapłacenia podatku akcyzowego:

  • produkcja artykułów objętych akcyzą,
  • eksportowanie i importowanie produktów akcyzowych,
  • sprzedaż artykułów objętych akcyzą na terytorium kraju.

Mimo, że podatek akcyzowy trzeba płacić i jest obowiązkowy to szczerze mówiąc popyt na dobra się nie zmniejsza. Wręcz przeciwnie, czasami nawet wzrasta. Na co jeszcze jest nałożona akcyza? Na pewno na: wino, napoje fermentowane oraz pośrednie, piwo, paliwa silnikowe ,samochody osobowe, gaz jako paliwo silnikowe, oleje smarowe i pozostałe oleje, wyroby gazowe, podatek akcyzowy od płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, wyroby węglowe, susz tytoniowy.

Sprawdź: podatek akcyzowy szkolenie

Można śmiało powiedzieć, że większość tych produktów jest znacznie bardziej szkodliwych dla zdrowia. Prawo akcyzowe nakłada właśnie wyżej wymieniony podatek. Kilka procent z pieniędzy ze Skarbu Państwa uzyskiwane są właśnie poprzez pobieranie powyższego podatku akcyzowego.

Jeśli ktoś zamierza inwestować w któryś z wyżej wymienionych produktów to koniecznie musi pamiętać o zapłaceniu akcyzy. Bez tego ani rusz. Jak się nie zapłaci to mogą być wysokie kary.